سایت معرفی کتابهای کوهنوری و عکاسی و تصویر برداری

اصول کمک های اولیه و احیا

کتاب اصول کمک‌های اولیه و احیا، تالیف دکتر سیده زیبا ایوبیان و دکتر غلامرضا پورحیدری که توسط موسسه آموزش عالی و معاونت آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر  با همکاری دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا… (عج) به چاپ رسیده است.

جستجوی کتابی در زمینه کمکهای اولیه که جامع، کامل و هم حاوی تصاویر خوب باشد، کار مشکلی است. در این کتاب، نوشتار و چیدمان مطالب به گونه ای است که جای شبهه ای برای خواننده باقی نگذاشته و به او این فرصت داده میشود تا خود را در صحنه واقعی تصور نموده و گام به گام بدون احساس دشواری پیگیر مطلب بعدی باشد.

این کتاب به صورت رایگان توسط سایت جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در 150 صفحه با فرمت PDF در اختیار مددجویان قرار گرفته است.

 

 دانلود کتاب اصول کمک‌های اولیه و احیا

حجم فایل 7.9 مگابایت/ 150 صفحه / فرمت PDF / زبان فارسی

 


کتاب آموزش دره نوردی

 کتاب آموزش دره نوردی  با راهنمایی تکنیک های مورد نیاز برای دره های خیس و مرطوب (Canyoneering: a guide to Techniques for Wet and Dry Canyons) که در سال 2008 به زبان انگلیسی توسط دیوید بلک (David Black) نوشته شده است.

از آنجایی که دره نوردی رشته بسیار هیجان انگیز و لذت بخشی است با بدرست آورن تجربه، مهارت و دانش به ایمنی و تندرستی در زمان انجام این رشته کمک کنید. هدف از این کتاب است آگاهی دره نوردان در تمام سطوح با مهارت های فنی نیاز به تجربه دره نوردی به صورت درست و جلوگیری از اشتباهات خطرناک است.فهرست مطالب:

فصل 1: مبانی مقدماتی دره نوردی - فصل 2: آمادگی برای فرود - فصل 3: استقرار طناب و فرود - فصل 4: انواع کارگاه ها و لوازم مورد نیاز - فصل 5: تکنیک های معلق بودن - فصل 6: پیمایش حفره ها - فصل 7: دره های مرطوب - فصل 8: نجات دره نوردان - پیوست I: یازده دره های کلاسیک در آمریکای شمالی و هاوایی

 

 

 دانلود کتاب آموزش دره نوردی Canyoneering

حجم فایل 30.11 مگابایت/ 169 صفحه / فرمت PDF / زبان انگلیسی

 

 

 

 

پی نوشت1: خرید نسخه اصلی این کتاب در ایران عملاً امکان پذیر نیست. این کتاب توسط شرکت کوه ویسی تهیه و اسکن شده برای افزایش دانش دره نوردان ایرانی به صورت الکترونیک منتشر شده است و سایت کوهنوردان زرتشی آن را با توضیحات بیشتر باز نشر کرده است.

در صورت امکان، نسخه اصلی این کتاب را خرداری نمایید تا از نویسنده و ناشر آن حمایت شود.

 


کتاب کوهنوردی: تمرین و آماده سازی

در کتاب " کوه نوردی : تمرین و آماده سازی" Mountaineering: Training and Preparation نوشته کارلتون کوک (Carlton Cooke)، دیو بانتینگ (Dave Bunting) و جان اوهارا (John O’Hara ) همراه با اعضای تیم اکسپدیشن یال غربی اورست، ارتش بریتانیا و متخصصان ورزش و تمرین از دانشگاه لیدزمتروپولیتن ، بینش ها، تجربه ها و مهارت هایشان را در زمینه های کوه نوردی در هیمالیا و صعودهای برون مرزی سهیم شده اند:

  • انتخاب تیم درست برای هر اکسپدیشن
  • آمادگی جسمانی و برنامه های  تمرینی برای اطمینان از موفقیت
  • راهبردهای تغذیه ای برای تمرین و اکسپدیشن های تان
  • ایمنی تیم، اقدامات احتیاطی صعود، و کمک های اولیه
  • آماده شدن برای شرایط سخت و زنده مانی در این شرایط


از جنبه های فنی صعود گرفته تا سرپرستی و مهارت های کار تیمی که برای موفقیت بسیار اساسی هستند، کتاب "کوه نوردی : تمرین و آماده سازی" راهنمای جامع تمام این ضروریات را برای یک اکسپدیشن (صعودهای تیمی در ارتفاعات بلند هیمالیا) بصورت ایمن و موفق در برمی گیرد.

این کتاب گر چه به زبان انگلیسی است اما که هر کوه نوردی باید آن را بخواند. لطفا این کتاب را قبل از صعود بعدی تان بخوانید.

فهرست کتاب:

بخش 1) برنامه ریزی و انتخاب تیم

فصل 1 –تدارکات و برنامه ریزی , فصل 2- انتخاب تیم , فصل 3- آماده سازی , فصل 4- تجهیزات , فصل 5 – کمک های اولیه، سفر و هم هوایی

بخش 2) آمادگی جسمانی و تغذیه برای اکسپدیشن ها

فصل 6- تناسب اندام و تمرین , فصل 7- تمرین استقامتی , فصل 8- تمرین قدرت و توان , فصل 9- تغذیه برای تمرین , فصل 10 – تغذیه برای اکسپدیشن ها

 بخش 3) سرپرستی و روان شناسی اکسپدیشن

فصل 11) مهارت های روان شناختی در فضای آزاد , فصل 12) انعطاف پذیری , فصل 13) سرپرستی

 

 

 دانلود کتاب Mountaineering: Training and Preparation 

حجم فایل 10.2 مگابایت/ 275 صفحه / فرمت PDF / زبان انگلیسی

 


پی نوشت: خرید نسخه اصلی این کتاب در ایران عملاً امکان پذیر نیست، نسخه ترجمه شده ای نیز وجود ندارد! برای هیمالیانوردان و کوهنوردانی که قصد صعود ارتفاعات بلند دارند، بسیار مهم است که این کتاب را مطالعه کنند تا در بالاترین سطح آمادگی جسمی و آگاهی باشند.

با این وجود اگر امکان خرید این کتاب را دارید، لطفا حتما از نویسندگان و ناشر این کتاب حمایت کنید...

 


کتاب علم کوه 4845 متر

کتاب «علم کوه ۴۸۴۵ متر» به کوشش عبدالحسین عزیزی در پاییز سال 1364 شمسی در 96 صفحه توسط انتشارات کوه اسکی منتشر شد.

کتاب "علم کوه ۴۸۴۵ متر" در آغاز منطقه تخت سلیمان را معرفی می‌کند، سپس تاریخچه‌ای از صعودهای قله علم کوه  را برمی‌شمرد و در آخر به شرح صعود دیواره‌ی علم‌کوه که در حقیقت اولین صعود ایرانیان بر روی این دیواره است و در سال‌های ۱۳۶۱ و ۱۳۶۲ شروع شد و پایان گرفت، می‌پردازد. این برنامه با مشارکت کوه‌نوردانی از خانه‌ی کوه‌نوردان تهران، بیستون تهران و اورال تبریز شکل گرفت و به سرانجام رسید.

کتاب علم‌کوه دیگر تجدید چاپ نشد و هم‌اکنون نایاب است و به‌سختی یافت می‌شود، آن‌هم در قفسه‌ی کتاب‌خانه‌ی قدیمی‌تران کوه و یا در کارتن‌های خاک خورده و نم‌زده‌ی ته انباری‌ها! حیف بود که دیگران از خواندن این کتاب بسیار ارزشمند محروم باشند، کتاب را از روی نسخه‌ای که به‌وسیله‌ی شکور لطفی کوه‌نورد پیشکسوت و عضو قدیمی انجمن کوه‌نوردان به گنجینه‌ی آثار هدیه شده بود،عباس ثابتیان اسکن کرده است، او با خانه کوه‌نوردان تهران تماس گرفته اند تا اگر خود یا خانواده‌ی مرحوم عزیزی مخالفتی با انتشار این کتاب دارند، اطلاع دهند که ظاهرا مخالفتی نبوده است.

 

دانلود کتاب علم کوه ۴۸۴۵ متر

96 صفحه / فرمت PDF / حجم فایل 7.5 مگابایت / زبان فارسی

 


کتاب آموزش تصویری گره های کوهنوردی

کتاب خودآموز تصویری انواع گره ها بعنوان پایان نامه دوره مربیگری کوهپیمایی ، توسط محمد علی زاهدی تهیه و گردآوری  شده است.

این کتاب در 235 صفحه شامل ۱۵۰ گره گوناگون در زمینه کوهنوردی ، امداد و نجات، ماهیگیری، پیش آهنگی، دریانوردی، خانگی، زینتی، کروات و پاپیون است که به صورت تصویرهای مرحله به مرحله نشان داده شده است.

 

 

 

دانلود کتاب خودآموز تصویر انواع گره ها

حجم فایل 7.1 مگابایت/ 235 صفحه / فرمت PDF / زبان فارسی

 کتاب اورست کوهی فراتر از ابرها

کتاب اورست کوهی فراتر از ابرها، گزارش صعود تیم ملی کوه نوردی ایران در نخستین صعود ایرانیان دربهار سال 1377 به قله اورست است.

این کتاب که شرحی است از این برنامه توسط رضا زارعی و همایون بختیاری نوشته شده است، گزارش کامل صعود 4 تن از اعضای این تیم 17 نفره به بام دنیا همراه با آلبومی از تصاویر روزشمار برنامه, معرفی اعضای تیم، تدارکات غذایی، تدارکات فنی و صورت هزینه های مالی برنامه در 157 صفحه و هفت فصل  می باشد.

کتاب اورست کوهی فراتر از ابرها بهار 1382 در 2500 نسخه توسط فدراسیون کوه نوردی جمهوری اسلامی ایران به چاپ رسیده است و توسط نویسنده به صورت الکترونیک در اختیار جامعه کوهنوردی قرار گرفته است.

 

دانلود کتاب اورست کوهی فراتر از ابرها

حجم فایل 1.42 مگابایت/ 157 صفحه / فرمت PDF / زبان فارسی


کتب نو شاخ قله ای متفاوت

کتاب "نوشاخ قله ای متفاوت" نوشته امین معین، گزارش صعود، کوهنوردان ایرانی به قله نوشاخ (نوشاق ، Noshaq) به ارتفاع 7492 متری و بلندترین قله بلند کشور افغانستان است.

این صعود در سال 1389 توسط یك تیم شش نفره از ایران که جهت این قله راهی کشور افغانستان شدند. این کتاب در 61 صفحه، داستان صعود به قله نوشاخ در 30 روز زندگی، را روایت میکند.

بخشی از مقدمه کتاب

گاهی اوقات ریگی را در کفشم حس میکنم . همیشه از سفر یادگارها می ماند . آسمان آبی ، دوست ، طناب ، صخره ای آشنا و دوست داشتنی که گیره هائی چون نردبان دارد .
چیزی که به زحمتش می ارزد ، جائی که انسان احساس آرامش میکند . آرامشی در خلال کار ؛ ماشین و اجتماع با من است . حسی به من میگوید : دیواره هائی بود که میخواستم با تمام وجود در برابرشان مقاومت کنم و درست به همین دلیل به کوه میروم تا ریگی را در کفشم احساس کنم . 

از کتاب بازگشت به کوه – تالیف رینهورد مسنر


ما هم هنوز در کفش مان ریگی را احساس میکنیم ؛ ریگی که ما را به ارتفاعات بلند میکشاند ، به دماوند ، علم کوه و به ارتفاعاتی بلند تر از آن ، هندوکش ،افغانستان و یك ماه زندگی در شرایطی ناامن ؛ خرابی خودرو در اواسط تونل 20 کیلومتری در ایالت سالنگ در ارتفاع 3500 متری ؛ خطر مواجه شدن با طالبان افراطی ، خطر انفجار مین در مسیر بیس کمپ ؛ دزدی وسایل توسط باربران در برگشت و ...... واقعا" باید ریگ بزرگی را درکفش مان احساس کنیم .

امین معین

این گزارش و کتاب زیبا به دلیل مشکلات مالی به مرحله چاپ نرسید ولی اکنون به شکل یه کتاب الکترونیکی برای استفاده علاقمندان کوهنوردی قابل دریافت است.

 

دانلود کتاب نوشاخ قله ای متفاوت

حجم فایل 3.5 مگابایت/ 61 صفحه / فرمت PDF / زبان فارسی


کتاب یخ نوردی و صعودهای ترکیبی

یخ نوردی و صعودهای ترکیبی( ازمقدماتی تا پیشرفته) در 216

صفحه، توسط افشین یوسفی گردآوری و تالیف شده است.

كتاب حاضر را افشين يوسفي كوه‌نورد فعال در زمينه كارهاي فني كه هم از نظر عملي و هم از نظر تئوري آگاه است در سال 1385 با بودجه شخصي چاپ و توزيع نمود و امروز با در اختيار قرار دادن اين كتاب الکترونیک در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است، تا اطلاعات خود را بيشتر از پيش و در سطحي وسيع در اختيار هموطنان خود قرار دهد.

کتاب بالا از معدود کتاب های تالیفی در زمینه کوهنوردی در ایران است و مطالب آن در سطح بالایی از ورزش روز دنیا تدوین شده بطوریکه فقط فعالین جدی این دو رشته را مورد خطاب قرار می دهد. همچنین طبق گفته نویسنده، کتاب « برای استفاده افرادی است که به فنون اصلی و پایه سنگ نوردی و یخ و برف آشنایی کامل دارند»، بنابراین شاید بهتر بود در عنوان لغت «مقدماتی» نمی آمد.

کتاب دارای طرح و فرمت استانداردی است. پشت و روی جلد طراحی جالبی دارد و نوشته های آن برای خریدار مفید است. مقدمه نوشته شده گویاست و مطلب بی ربط و اضافی ندارد. پس از مقدمه نیز بخش بسیار مفید « درباره کتاب» آمده که به ندرت در کتاب های فارسی وجود دارد. بخش بعدی بیوگرافی مولف است که طبق عرف بین الملل، توسط شخص دیگری (دبیر وقت باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند- وحید بهرامی) نوشته شده و با اینکه وجودش در فرمت استاندارد کتاب لازم است، می بایست فارغ از نظرات شخصی و فقط مبتنی بر سوابق تدوین می شد که اینگونه نشده و آقای بهرامی کمی با تعریف و تمجید این کار را انجام داده است.

فصل های کتاب
فصل اول- تعاریف عمومی / فصل دوم- ابزارهای یخ نوردی / فصل سوم- گره ها/ فصل چهارم- تکنیک های پایه / فصل پنجم- صعود آبشارهای عمودی / فصل ششم- صعود سرطناب و روش های نصب میانی/ فصل هفتم- کارگاه ها / فصل هشتم- تاکتیک های صعود/ فصل نهم- صعودهای ترکیبی و درای تولینگ / فصل دهم- فرود / فصل یازدهم- تمرینات یخ نوردی / فصل دوازدهم- مسابقات یخ نوردی /فصل سیزدهم- رسم کروکی و نظام درجه بندی در یخ نوردی

اكثر روش ها و تكنيك هاي گفته شده در اين فصول براي اولين بار در يك كتاب فارسي گردآوري شده اند و براي خواننده تازگي دارند. نويسنده به روش ها بسنده نكرده و خلاصه اي از تمرين هاي آمادگي و صنعت اين ورزش- نحوه ساخت ديواره هاي يخي و ...- را نيز آورده است.

برخلاف سایر منابع تخصصی فارسی، شما از خواندن این کتاب خسته نخواهید شد. نثر بکاررفته- برخلاف اکثر کتاب های فارسی- ساده و رساست. آنچه نوشته شده مفید است و اضافه ندارد. شکل ها و عکس های درج شده گویا و با مطالب همخوانی دارد.

 

دانلود کتاب یخ نوردی و صعودهای ترکیبی

حجم فایل 21 مگابایت/ 216 صفحه / فرمت PDF / زبان فارس


ماکالو هیولای سیاه

کتاب ماکالو هیولای سیاه گزارشی  از صعود تیم ملی کوه نوردی جمهوری اسلامی ایران در بهار 1380 به پنجمین کوه مرتفع دنیا ماکالو 8463 متر در مرز نپال و تبت در رشته کوه هیمالیا است.
کوه ماکالو همراه با قلل اورست و لوتسه در منطقه هیمالیای خومبو روالینگ قرار دارد. هیمالیای خومبو به وسیله رودخانه آرون از هیمالیای کانچن چونگا جدا گشته است, که از شمال به جنوب هیمالیا در جریان است و بوسیله رودخانه دودوکسی که از یخچالهای هیمالیای خومبو سرچشمه می گیرد از هیمالیای روالینگ جدا می شود. این خطاالراس در طول مرز نپال و تبت از غرب به شرق و از قلل چوآیو, پوموری, قله اورست و سپس گردنه جنوبی به سمت قله لوتسه امتداد میابد و در نهایت به شرق و قله ماکالو کشیده می شود. ماکالو با ارتفاع 8463 متر پس از قلل اورست, کی دو, کانچن چونگا و لوتسه به عنوان پنجمین کوه مرتفع جهان شناخته می شود.

تاریخچه کشف, نام گذاری و شرح صعودهای ماکالو ترجمه ای است از کتاب بر بلندای جهان نوشته ریچارد ساله و جان کلیر که به ترجمه ابوالفضل جوادی از اعضای تیم به کتاب جلوه داده است.
سپس گزارش برنامه به قلم رضا زارعی همراه با روزشمار برنامه و نمودار صعود از حدود 2 ماه تلاش برای به اهتزاز در آوردن پرچم مقدس ایران بر فراز هیولای سیاه زینت بخش کتاب است. بیان گزارش پزشکی تیم توسط دکتر حمید مساعدیان, گزارش تدارکات غذایی تیم توسط علی طاهری مسئول تدارکات تیم و همچنین گزارش تدارکات فنی تیم خواننده را از جزئیات برنامه مطلع می سازد. در نهایت اقدام به معرفی اعضای تیم و فاتحان قله ماکالو گردیده است. همچنین وجود آلبومی از تصاویر برنامه خواننده را با زیبایی های این صعود دشوار آشنا می سازد.

این کتاب با 156 صفحه در 3000 جلد توسط فدراسیون کوه نوردی به چاپ رسیده است. این کتاب توسط رضا زارعی (وبلاگ کوه قاف) در اختیار عموم قرار گرفته است.

به دنبال بی نهایتیم در اوج، که روحمان جز به پیوند خوردن با بی نهایت آرام نمی گیرد.

 

 

دانلود کتاب ماکالو هیولا سیاه

حجم فایل 1.8 مگابایت/ 156 صفحه / فرمت PDF / زبان فارسی

 

 

پی نوشت: گرچه حرف و حدیثهای زیادی درباره صعود ماکالو این تیم وجود دارد، اما خواندن این کتاب با قلم زیبای رضا زارعی به آن می ارزد. نکاتی فراوانی درباره هیمالیانوردی و صعودهای برون مرزی نیز میتوان از آن آموخت.

 


کتاب خود درمانی کمر درد

کتاب " خود درمانی کمردرد " با زبان ساده به علل کمردرد مکانیکی، پیشگیری از آن و راه های درمان با نرمش می پردازد. بعد از سر درد شایعترین دردی که مردم از آن رنج می برند،دردهای کمر است.

از این رو خواندن آن را به همه همنوردان گرامی سفارش می کنیم.

کتاب خود درمانی کمردرد ، نوشته روبین مکنری و ترجمه دکتر محمدتقی حلی ساز در 9 فصل و 105 صفحه است.

فصل 1 - مقدمه / فصل 2- کمر یا ستون فقرات کمری / فصل 3- علل شایع کمر درد / فصل 4- تمرینات ورزشی / فصل 5- زمان انجام ورزشها / فصل 6 - دستورالعملهایی برای آنها که کمردرد حاد دارند / فصل 7 - کمر درد در زمان حاملگی / فصل 8- درمانهای متداول / فصل 9 - در فردی که دچار کمر درد حاد میشوند، موارد زیر را رعایت نمایید.

 

 دانلود کتاب خود درمانی کمردرد

حجم فایل 7 مگابایت/ 105 صفحه / فرمت PDF / زبان فارسی


اصول بهمن شناسی و ایمنی در بهمن ها


سقوط بهمن را یکی از مهمترین دلایل فوت کوهنوردان در صعودهای زمستانه می توان دانست. افزایش روزافزون کوهنوردی در زمستان و رعایت نکردن مسائل ایمنی در این ورزش، متأسفانه هر سال شاهد افزایش آمار شمار درگذشتگان مربوط به این رخداد می باشیم .
با آگاهی و شناخت از پدیده بهمن ، می توان به پیشگیری یا پیش بینی بهمن و امداد و نجات در هنگام بروز آن ، از این شمار درگذشتگان کم کرد.


به همین منظور چهار کتاب الکترویکی و بروشور فارسی رایگان موجود در اینترنت را درباره بهمن را در یک نوشتار گرد هم آورده ام، تا شاید کمکی برای شما شود.


1. کتاب بهمن شناسی و ایمنی در بهمن ها ، باك تيلتون كه خود از ماموران امداد در آمريكاست در اين كتاب تلاش دارد تا مسايل مختلف در رابطه با بهمن، كه افراد بازديدكننده از طبيعت ممكن است با آنها مواجه شوند را شرح دهد.
 او در اين كتاب به توضيح در مورد پاره‌اي از بهمن‌هاي بزرگ مي‌پردازد و سپس در مورد سطحي كه برف بر روي آن قرار مي‌گيرد و عواملي كه دست به دست هم مي‌دهند تا يك تخته برف به پائين حركت كنند مي‌پردازد. در كتاب خود او مناطق و راه‌هاي ايمن براي پيمايش را جهت كوه‌نوردي يا اسكي شرح مي‌دهد و در انتها راه‌هاي مختلف امداد و نجات فرد مصدوم در بهمن و يا پيدا كردن مصدوم در زير بهمن را شرح مي‌دهد. اين كتاب در سال 1380 به صورت چاپي منتشر شده است و ترجمه رحیم دانایی است.
دانلود2. کتابچه اصول بهمن شناسی و نجات از بهمن نوشته دکتر ابوالفضل جوادی است. مفاهیم پایه بهمن شناسی، ویژگیهای فیزیکی برف، ویژگیهای مکانیکی برف، حرکت برف، ویژگیهای منطقه، عوامل موثر در ریزش بهمن، عبور بی خطر ار منطقه ی بهمن خیز، آزمونهای ارزیابی پایداری، تجهیزات نجات از بهمن، عبور از دامنه های بهمن گیر، فنون بقا، نجات توسط بازماندگان، نجات سه مرحله ای و عوامل موثر بر بقای مصدوم از بخش های این مجموعه مفید و خواندنی است.
دانلود


3. کتابچه بهمن!!! نوشته «چارلی شیمانسکی»، مرجعی برای مسافران مناطق کوهستانی در فصل زمستان است. کار ترجمه این اثر را آقایان محسن انواری و حمید حسن زاده برعهده داشته اند.
دانلود4. بروشور بهمن ، این مجموعه با مشارکت و پشتیبانی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و به اهتمام هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان تهران تهیه شده است.

دانلود


کتاب کوهستان پاک و ایمن

کتاب کوهستان پاک و ایمن به عنوان راهنمای ایمن و دوستدار محیط زیست در کوههای شمـــال تـــهران در قالب مجــموعه ای از دستورالعمل‌های کاربردی لازم برای علاقمندان به کوهنوردی از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران منتشر شده است.

به گفته ی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، این کتاب که با همکاری هیات کوهنوردی و صعود‌های ورزشی تهیه شده بخشی از طرح «ساماندهی و توسعه خدمات و استقرار گروه‌های امداد کوهستان در ارتفاعات شمال تهران» است که در اجرای مصوبه جلسه هفتاد و هفتم شورای اسلامی شهر تهران در دستور کار قرار گرفته بود.

کتاب «کوهستان پاک و ایمن» ویراست جدیدی از مجموعه بروشورهای پروژه آموزش همگانی کوه پیمایی ایمن است و سرفصل‌ها و موضوعات آن بر اساس نیاز شهروندان برای اجرای یک برنامه کوهنوردی ایمن و مطمئن انتخاب شده است.


مجموعه اطلاعات آموزشی این کتاب در قالب بروشورهای آموزشی طی سال‌های گذشته و در ماه های پرخطر کوهنوردی میان کوه پیمایان توزیع شده بود که در نتیجه به کاهش آمار حوادث در ارتفاعات شمال تهران منجر شد.

اصول کوه پیمایی، مسیر‌های ایمن کوهستان شمال تهران، هواشناسی، بهمن، بقا در کوهستان، حفاظت از محیط کوهستان، گرمازدگی و سرمازدگی عناوین بخش‌های مختلف این کتاب را تشکیل می‌دهد.


گردشگران ارتفاعات شمال تهران در اين بخش به اطلاعات متنوعي به شرح ذيل دسترسي خواهند يافت: هواي کوهستان در روزهاي آخر هفته (شامل اطلاعات به روزرساني شده پيش بيني وضعيت آب و هواي کوهستان شمال تهران بهمراه توصيه‌هاي ويژه در سه ارتفاع مختلف)؛ معرفي مسيرهاي ايمن ؛ نقشه‌هاي کوهستان (شامل نقشه مسيرها و همچنين محدوده‌هاي خطرزا) مختصات مسيرهاي کوهپيمايي (جي پي اس)؛ تصاوير کوهستان؛ اطلاعات منتشر شده در بروشورها و نکات آموزشي از جمله نسخه هاي (پي دي اف) بروشورهايي که در طرح آموزش همگاني کوهپيمايي ايمن ميان کوهنوردان و کوهپيمايان توزيع مي‌شود.

دانلود

دانلود کتاب کوهستان پاک و ایمن / حجم 5.2 مگابایت/ PDF

منبع:

«کوهستان پاک و ایمن» منتشر شد - ایران صدا

طرح "ساماندهي و توسعه خدمات و استقرار گروه هاي امداد کوهستان در ارتفاعات شهر تهران"


کتاب دنیای عمودی من

خاطرات جرزی کوکوشکا (jerzy kukuczka) یکی از مشهورترین همالیانوردان جهان در کتاب «دنیای عمودی من» آورده شده است. کوکوشکا در این کتاب سعی کرده است خاطرات کوهنوردی خود را در خلال سالهای 1979 تا 1987 برای خوانندگان شرح دهد که به فارسی ترجمه شده است.

به صخره ای دست زدم و دستم را بالا کشیدم و متوجه شدم نه تنها میتوانم خودم را نگه دارم بلکه میتوانم از آن بالاهم بروم! به این ترتیب دنیای عمودی خود را کشف کردم!
وی در مقدمه این کتاب نوشته:«خودم را با این اندیشه تسکین دادم که فهمیده بودم هیمالیا متعلق به افراد عادی است. و روزی باز خواهم گشت. باید باز گردم و باز گشتم و این کتاب را نوشتم. در این کتاب جوابی برای سوالهای بی‌پایان در مورد علت اجرای برنامه‌های بزرگ به قلل مرتفع و به هیمالیا پیدا نمی‌شود. هیچگاه لزوم پیدا کردن پاسخ را احساس نکردم. به کوهستانها رفتم و آنها را صعود کردم. فقط همین.»

دانلود
حجم فایل 1.3 مگابایت/ 94 صفحه / فرمت PDF / زبان فارسی

کتاب هیمالیا به روش سبکبار

کتاب هیمالیا به روش سبکبار نوشته، اندی فنشاو و استفن ونبلز، در سال 1995 منتشر شده است که شمال معرفی 40 قله مرتفع هیمالیا می باشد.

در این کتاب 350 صفحه ای می توانید از قله های اورست، کی 2 ، ماکالو، مانسلو، آناپورنا، برج ترانگو و دیگر قلل مرتفع هیمالیا اطلاعات گرانبها و پرارزشی بدست آورید؛ شامل تاریخچه، کتابنگاری و شرح برخی از بهترین صعودهای انجام شده تا آن زمان بر روی این بلند ترین قلل هیمالیا می باشد.


مترجمین آن بهنام کاکاوند، مهسا امامی، رضا فتحی و رامین شجاعی هستند.

دانلود

حجم فایل 9 مگابایت/ 350 صفحه / فرمت PDF / زبان فارسی


کتاب سفر به مناطق مرتفع

کتاب سفر به مناطق مرتفع توسط افراد علاقمند به کوهستان و کسانی که علاقه خاصی به پزشکی و حوادث مربوط به مناطق مرتفع دارند، نگاشته شده است و خوانندگان می توانند اطلاعات بسیار مفیدی درباره بیماریهای خاص و طریقه درمان آن از خواندن این کتاب بدست آورند.تحقیق در زمینه بیماریهای ارتفاع آسان به دست نیامده است و به سهولت قابل درک نمی باشد و هنوز تا کامل شدن تحقیقات فاصله دارد. محتوای این کتاب که بر اساس آخرین یافته های تدوین شده است باید به عنوان کلید راهنما مورد استفاده قرار گیرد. نویسندگان و ناشر این کتاب تمام سعی خود را کرده اند تا اطلاعات این کتاب صحیح و تا حد امکان به روز باشد.
این کتاب همچنین به زبان پارسی توسط دکتر جلال الدین شاهبازی رئیس کارگروه پزشکی کوهستان فدراسیون کوهنوردی ترجمه و در وبسایت medex در دسترس عموم قرار گرفته است، شما می توانید این کتاب با فرمت pdf و حجم 9 مگابایت را از لینک زیر دانلود نمایید.

 

دانلود

مطالب این کتاب از طریق سایت medex.org.uk قابل استفاده به صورت رایگان می باشد.


منبع :

کوهنوردان زرتشتی ایران


کتاب تغذیه برای ورزشکاران

مجموعه ی زیر در قالب 10 فایل PDF با نام «تغذیه برای ورزشکاران» قابل دریافت است. این مجموعه راهنمای کاربردی برای ارتقای سطح سلامت و عملکرد ورزشکاران است. تالیف: گروه کاری تغذیه کمیسیون پزشکی کمیته بین المللی المپیک | ترجمه: دکتر شهرام فرج زاده موالو

کتاب تغذیه برای ورزشکاران

بخش اول، بخش دوم، بخش سوم، بخش چهارم، بخش پنجم

بخش ششم، بخش هفتم، بخش هشتم، بخش نهم، بخش دهم

(بر روی هر یک از بخش ها، کلیک راست کرده و گزینه save target az را بفشارید)